Dnevne preporučene količine za zene je oko 18 mg gvozdja (trudnice 27 mg).
Postoje dve vrste gvozdja: hem gvozdje i nehem gvozdje.
Hem gvozdje se mnogo bolje apsorbuje nego nehem, pa bi vegeterijanci trebalo da pojedu skoro dva puta vise narimnica biljnog porekla da bi uneli dovoljnu kolicinu gvozdja jer * iskljucivo sadrze nehem gvozdje.
Meso, riba i morski plodovi sadze i hem i nehem gvozdje.
*Povrce, zitarice, orasasti plodovi, voce sadrze iskljucivo nehem gvozdje.
1. Skoljke i morski plodovi su najbogatiji gvozdjem - 100 grama ovih namirnica obezbedjuje čak 155 % dnevnog unosa za zene.
2. Meso. Gvozdje iz mesa se najlakse apsorbuje, a najvise ga ima u pilecoj dzigerici i bifteku. Naravno i sva ostala mesa - crveno ili zivinsko. Recimo delovi pileta i curetine koji su bogati gvozdjem su karabatak i batak kao i jagneci but. Takodje meso je bogato proteinima, vitaminima iz grupe B, selenom i cinkom.
Na primer: 100 grama neke od vrste mesa obezbedjuje od 10 do 15 % dnevnog unosa, a recimo 100 grama govedje jetre cak 36 % dnevnog unosa.
3. Riba je takođe bogata gvozdjem i to losos, bakalar, tunjevina, sardine.
4. Spanac i povrce sa zelenim listovima kao sto je kopriva, kelj, prokelj su jako bogati gvozdjem, ali morate uzeti u obzir da je to nehem gvozdje koje se teze apsorbuje nego ono iz namirnica zivotinjskog porekla.
Namirnice sa visokom kolicinom vitamina C koji je izuzetno bitan za apsorpciju gvozdja
Persun sadrzi gvozdje dok 100 grama spanaca sadrži 20 % preporucenog dnevnog unosa.
Pasulj (sve vrste pasulja crveni, crni, beli) i socivo su namirnice koje treba jesti da bi se pojacala krvna slika, sadrze kalijum, folate i magnezijum.
Na primer: 200g pasulja daje 37% dnevnog unosa gvozdja.
Brokoli je bogati gvozdjem i treba ga jesti bez obzira da li ste anemicni jer sadrzi i vitamin C.
5. Jaja, posebno zumance je bogato ovim mineralom, a belanca sadrze proteine. Ipak iamju i znacajnu kolicinu holesterola, tako da oni koji imaju problema sa masnocama ne bi trebalo da unose vise od dva do tri jaja nedeljno.
6. Cvekla i suseno voce (sljive, smokve i kajsije) - na 100g oko 4,4 % dnevnog unosa.
Namirnice kojima je dodato gvozdje kao sto su zitarice (musli, ovsena kasa) i drugi proizvodi koji su obogaceni ovim mineralom.
7. Kinoa je bogata ovim mineralom, a sadrzi i proteine.
Na primer: 200g kinoe daje oko 15 % dnevnog unosa, a dobra je zato sto ne sadrzi gluten, pa je mogu jesti i osobe sa celijakijom.
No comments:
Post a Comment